Congratulations to each and every dancer who participated in the Cathy Roe competition last weekend! We are so proud of all our dancers and their hard work. The V&T family salutes you and your family for taking a chance and chasing your passion to express yourself and pour your heart out on stage and just DANCE!!!!

 

 

PARTICIPANTS

Soloists-Petite:
Grace Yu
Madeleine Lee
Reese Goegan

Soloists-Junior:
Phoebe Lin
Mia Nakamura
Coco Wu
Michele Kamiya

Soloists-Teen:
Christian Barnard
Sophie Taylor
Riley Goegan
Alexa Woo
Joy Sauder
Lucy Lee
Huiyi Bao

Soloists Senior:
Aycia Sada
Ysabella Calderon

Duets/Groups:

Let the Tournament Begin – Athena Chen, Elisa Tan

Vivante Vivaldi – Catherine McCormick, Grace Yu, Nina But, Riko Suzuki, Tatiana Burns

You Betcha Minuetta – Aliena Sutcliff, Alyssa Liu, Audrey Schroder, Jennifer Dong, Reese Goegan, Jennifer Dong, Tatiana Burns, Wendy Wang

Whimsical World – Athena Chen, Breanna Crossman, Christian Barnard, Coco Wu, Elisa Tan, Lisa Shen, Luca Zuccato, Maya Lin, Mia Nakamura, Michelle Kamiya, Ncole Ly, Phoebe Lin, Riley Goegan, Sasha Rounsefell, Sophie Taylor, Victoria Vorrath

 

AWARDS

Petite Solo Intermediate

1st Place Overall – Grace Yu “Bluebird”

2nd Place Overall – Madeleine Lee “Harlequinesque”

Petite Solo Elite

2nd Place Overall – Madeleine Lee “Fairy Doll” (Emcee Award for Technique & Performance)

 

Junior Solo Intermediate

1st Place Overall – Mia Nakamura “Conduit” (Dance Spectacular Invite)

Teen Solo  Intermediate

7th Place – Christian Barnard “Le Corsaire” (Dance Spectacular Invite)

3rd Place – Riley Goegan “Tomorrow Untrodden” (Heart and Soul Company Invite)

Teen Solo Elite

10th Place – Joy Sauder “Enchanted” (Dance Spectacular & Heart and Soul Company Invite)

5th Place – Huiyi Bao “Sunken” (Dance Spectacular Invite)

3rd Place – Lucy Lee “Aurora Variation from Sleeping Beauty” (Dance Spectacular Invite)

2nd Place – Alexa Woo “Esmeralda” (Dance Spectacular Invite)

Senior Solo Intermediate

7th Place – Aycia Sada “Variation from Don Quixote”

Senior Solo Elite

1st Place – Ysabella Calderon “Doll’s Play” (Dance Spectacular Invite)

Group Awards

5th Place Overall – Level 2/3 – “You Betcha Minuetta”  Choreography by Karen Woo

1st Place Overall – Level 4 – “Whimsical World” Choreography by Brianna Haft

Special Awards:

Diamond Award – Alexa Woo “Esmeralda”

Technique Award – Riley Goegan “Tomorrow Untrodden”

Teen Student Choreography Award – Huiyi Bao “Sunken”

Judges Choice Award – Ysa Calderon “Doll’s Play”

Choreographer Showdown Winner – Ysa Calderon “Doll’s Play” Choreography by Madeline Woo

Overall Top Scores: (All Competition Pieces)

8th Place – Alexa Woo “Esmeralda”

2nd Place – Ysabella Calderon “Doll’s Play”